USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Spor

Afrika Uluslar Kupası'nda gruplar belli oldu!

Tüm Spor - 2023 Afrika Uluslar Kupası'nda gruplar belirlendi. İşte Süper Lig’den davet almaları halinde Afrika Uluslar Kupası’na gidecek futbolcular...

Afrika Uluslar Kupası'nda gruplar belli oldu!
13-10-2023 14:11

Fildişi Sahili'nin ev sahipliğinde 13 Ocak'ta başlayacak ve 5 şehirdeki 6 statta oynanacak maçlarla organizasyon, 11 Şubat'ta sona erecek.

Grup birincileri ve ikincileri ile 6 gruptaki en iyi 4 üçüncü takım, son 16 turuna kalmaya hak kazanacak.

Geçen haziran-temmuz aylarında oynanması planlanan 34. Afrika Uluslar Kupası, ev sahibi Fildişi Sahili'ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle 11 Ocak 2024'e ertelenmişti.

Afrikalı futbolcuların forma giydiği Türkiye dahil birçok ülkedeki ekipler, organizasyonun tekrar kışa alınması nedeniyle oyuncularından milli takımları kupadan elenene kadar yararlanamayacak.

2023 Afrika Uluslar Kupası'nda gruplar şu şekilde oluştu:

A Grubu: Fildişi Sahili, Nijerya, Ekvator Ginesi, Gine-Bissau

B Grubu: Mısır, Gana, Yeşil Burun Adaları, Mozambik

C Grubu: Senegal, Kamerun, Gine, Gambiya

D Grubu: Cezayir, Burkina Faso, Moritanya, Angola

E Grubu: Tunus, Mali, Güney Afrika, Namibya

F Grubu: Fas, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Tanzanya

SÜPER LİG'DEN KİMLER GİDEBİLİR?

Süper Lig’den davet almaları halinde Afrika Uluslar Kupası’na gidecek futbolcular şu şekilde:

Beşiktaş (8): Omar Colley (Gambiya), Jackson Muleka (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Arthur Masuaku (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Jean Onana (Kamerun), Vincent Aboubakar (Kamerun), Daniel Amartey (Gana), Eric Bailly (Fildişi Sahili), Rachid Ghezzal (Cezayir)

Çaykur Rizespor (6): Okechukwu Azubuike (Nijerya), Ibrahim Olawoyin (Nijerya), Lebogang Phiri (Güney Afrika), Oumar Diouf (Senegal), Mame Faye (Senegal), John Mary (Kamerun)

Kayserispor (6): Anthony Uzodimma (Nijerya), Olivier Kemen (Kamerun), Carlos Mane (Gine-Bissau), Joseph Attamah (Gana), Yaw Ackah (Gana), Mame Thiam (Senegal)

Samsunspor (6): Nanu (Gine-Bissau), Kingsley Schindler (Gana), Olivier Ntcham (Kamerun), Gaetan Laura (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Moryke Fofana (Fildişi Sahili), Youssef Bennasser (Fas)

İstanbulspor (6): Racine Coly (Senegal), Mendy Mamadou (Senegal), Alassane Ndao (Senegal), Simon Deli (Fildişi Sahili), Gianelli Imbula (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Djakaridja Traore (Fildişi Sahili)

Başakşehir FK (5): Edgar Ie (Gine-Bissau), Ousseynou Ba (Senegal), Philippe Keny (Senegal), Mehdi Abeid (Cezayir), Mohamed Cherif Fofana (Fildişi Sahili)

Hatayspor (5): Guy-Marcelin Kilama (Kamerun), Faouzi Ghoulam (Cezayir), Fisayo Dele-Bashiru (Nijerya), Didier Lamkel Ze (Kamerun), Ussumane Djabi (Gine)

Adana Demirspor (5): Younes Belhanda (Fas), David Akintola (Nijerya), Samuel Bakia Nongoh (Kamerun), M’Baye Niang (Senegal), Papa Ndiaye (Senegal)

Gaziantep FK (5): Papy Djilobodji (Senegal), Naoufel Khacef (Cezayir), Nicolas Nkoulou (Kamerun), Max Gradel (Fildişi Sahili), Janio Bikel (Gine-Bissau)

Sivasspor (4): Abdul Kader Keita (Fildişi Sahili), Modou Barrow (Gambiya), Clinton N’jie (Kamerun), Ahmed Musa (Nijerya)

Trabzonspor (4): Mahmoud Hassan Trezeguet (Mısır), Fode Koita (Gine), Nicolas Pepe (Fildişi Sahili), Paul Onuachu (Nijerya)

Kasımpaşa (4): Kenneth Omeruo (Nijerya), Mamadou Fall (Senegal), Nuno Miguel (Yeşil Burun Adaları), Stephane Bahoken (Kamerun)

Pendikspor (4): Joher Rassoul (Senegal), Arnaud Lusamba (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Abdoulay Diaby (Mali), Emeka Eze (Nijerya)

Galatasaray (3): Wilfried Zaha (Fildişi Sahili), Cedric Bakambu (Kongo Demokratik Cumhuriyeti), Hakim Ziyech (Fas)

Fenerbahçe (3): Omar Fayed (Mısır), Bright Osayi-Samuel (Nijerya), Alexander Djiku (Gana)

Fatih Karagümrük (3): Sofiane Feghouli (Cezayir), Nicholas Lawrence (Nijerya), Ryan Mendes (Yeşil Burun Adaları)

MKE Ankaragücü (1): Garry Rodrigues (Yeşil Burun Adaları)

Alanyaspor (1): Loide Augusto (Angola)

Antalyaspor (1): Britt Assombalonga (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

Konyaspor (1): Bruno Paz (Angola)


Editor : Bot Editor 1
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Haber paylaşım ağına dahil değilsiniz!
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3287+53
2Fenerbahçe3285+57
3Trabzonspor3252+12
4Beşiktaş3248+4
5Çaykur Rizespor3248-4
6Başakşehir FK3246+4
7Kasımpaşa3246-2
8Sivasspor3244-5
9Antalyaspor3242-1
10Alanyaspor3242-5
11Adana Demirspor3240+5
12Samsunspor3238-6
13MKE Ankaragücü3237-1
14Kayserispor3237-9
15Konyaspor3236-11
16Hatayspor3233-8
17Gaziantep FK3231-15
18Fatih Karagümrük3230-6
19Pendikspor3230-28
20İstanbulspor3216-34
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ